METAVERSE Yeni Çağın Sanayi Devrimi

METAVERSE Yeni Çağın Sanayi Devrimi

Baba, "Ben haftasonu arkadaşlarla Ay'a gidip geleceğim." dediğinde ne yapacaksınız.?

 

2018 Yılında takip edenler hatırlayacaklardır; İstanbul Ticaret Odasının Süreli yayınlarının birisinde bir makalem yayınlanmıştı ve çok yakında bu teknolojilerden çokça bahsedeceğimizi, hayatımızın orta yerine oturacaklarını destekleyen belgeleri ve örnekleri ile birlikte yazmış aktarmıştım. Merak edenler için linki buraya da bırakıyorum.

Teknoloji olarak detaylarını merak edenler o makaleden beslenebilirler, çünkü bu yazımın esas maksadı tarihe bir not düşmek. O not da şu:

Bu teknolojik devrim bildiğimiz tüm kuralların yeniden yazıldığı ve kartların adeta yeniden dağıtıldığı bir süreç ve herşey çok hızlı yaşanacak, yaşanıyor. Bu dönüşümü ve devrimi ben geçmişte, Sanayi Devrimini yakalayan veya  geç kalan ülkeler arasındaki refah kıyasında oluşan 5x 10x farktan bile daha güçlü ve hayati öneme sahip buluyorum. 

"
Bu devrimi kaçıranlar, bu sefer geri kalmayacak!
YOK OLACAKLAR! bu kadar açık ve net.

2014 yılından beri, yerli ve yabancı kaynakları her gün düzenli olarak tarıyor ve bilgi dağarcığımı hem güncel tutuyor hem de geliştiriyorum. Okumalarımdan belirgin olarak su üzerine yükselen bir tesbitim var ki o da beni esasen bu makaleyi yazmaya yöneltti. BU SEFER BU DEVRİME GEÇ KALMAYALIM veya SEYİRCİ KALMAYALIM. Bu sefer Türkiye olarak bu Teknolojik Devrimin tüketicisi değil üreticisi, yön verenleri masasında oturalım.

Blok zincir, Metaverse, WEB 3.0, NFT  (Non Fungible Token), Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Big Data ! Adeta bir dolu yağışı gibi her gün her an her yerde duymaya başladığınız terimlere hızlıca adapte olmaya bakın çünkü bundan sonraki İnsan hayatı bu terimlerdeki ehilliğinize göre şekillenecek. Bunu bu hassasiyetle dile getiriyorum çünkü yerli kaynaklardan yaptığım okumalarımda sıklıkla rastlamaya başladığım bir olguyu tuzak olarak nitelendiriyorum. Bu devrimin zararlı bir neşriyat ve veya daha ileri götürüp işi ulus devletleri, dinleri kökünden sarsmaya yönelik bir komplo teorisi olduğuna dair paylaşım ve yorumlara rastlıyorum. Bu varsayımın tutarlılığını araştırmak veya tartışmaya açmak benim uzmanlık veya ilgi alanım değil. Benim odağım yaşanmakta olan bir Global Teknoloji Devriminin sadece izleyici koltuğunda kalmamak, kalmamanız.

2014 yılında ilk sanal gerçeklik gözlüğümü yurt dışından getirttiğimde evimizin salonunun ortasına dev bir dinozor sokmanın inanılmaz heyecanını dün gibi hatırlıyorum. Gezegenler, kainat, normalde gidemeyeceğiniz yerlere anında ışınlanmak gibi seyahat. MIR uzay istasyonundan dünyaya bakmak evet bunlarla 2014'de tanışmayı seçmek benim için bilinçli bir tercihti ve fakat o yıllarda bu konulara içerik üretebilmek imkansıza yakındı 2 sebeple 1.'si kaynak çok azdı ve 2.'si ihtiyaç duyulan teknoloji çokça pahalıydı. Bu handikap beni yıldırmadı sadece adımlarımı minik atmamı gerektirdi. Ben de öyle yaptım ve kodlama dillerinden birini öğrenmeye koyuldum ve bu ekosistemde ortak payda olan prensipleri adım adım kavramaya başladım ve Yurt dışından benden daha ileride olan kişilerle ilişkiler inşa ettim. Zamanla teknolojiler hem gelişti hem bütçeler erişilebilir normale yaklaşmaya başladı ve buna eş zamanlı olarak da benim kabiliyetlerim ve bilgi hazinem zenginleşti. Hiç ağdalı beylik laflar edip manipülasyon yapmayacağım öğrenmek istiyorsanız o kadar kolay ki ve o kadar çok kaynak var ki artık inanamazsınız imkanlara. Bu ekosistem bir diğer yandan çok işbirlikçi çok kollektif. Forumlarda aklınıza takılan bir sorunun yanıtını dakikalar içinde bulabiliyorunuz.

Gelelim biraz özet bilgi olarak işin köküne ve yarınına.

www ( World Wide Web ) yani internetin dünyayı değiştiren o ilk adım herşeyi başlattı. Sonra Web2.0 devri geldi ve şimdi de Web3.0 Metaverse. peki nedir bunlar ne değişiyor da 1.0 - 2.0 - 3.0 diye gidiyor? şöyle:

 

Web 1.0 = Birisi herhangi bir konuda bir içerik yazıyor ve birisi de karşı tarafta okuyor, izliyor, görüyor. Karşılıklı etkileşim sıfır! Ve dolayısıyla kapalı bir sistem.

 

Web 2.0 = İçeriği koyanla içeriği tüketen arasında etkileşim başladı. Katılımcı Sosyal Ağ olarak da özetlenebilir. Örn: Facebook - Twitter - Forumlar vb. Artık içerik üreticilerinin koyduğu kurallar ve izinler çerçevesinde içerikleri manipüle edeblir hale geldi insanlık.

Web 3.0 = Metaverse / Merkeziyetsiz özgürlük ve özgünlük. En belirgin fark ve en değerlisi bu modelde kimse sizin bilgilerinize sahip değil. Yani kişisel olarak özlük haklarınızdaki gizlilik bu modelde tamamen size ait. Facebook örneğinden gidelim kolay örneklemek için: Web2.0’da dediğimiz gibi “İzin Verilen ve Kuralları Yazılmış” bir büyük okyanusta deneyimler yaşandı. Web 3.0 ile bu kararlar ve imkanlar tamamen kullanıcının insiyatifinde yaşanacak ve sadece bu platform sağlayıcılarının sunduğu yerlerde bulunmak zorunda da değilsiniz kendi içeriğiinizi platformunuzu tasarlayıp – satın alıp – kafanıza gore düzenleyip ister paralı ister parasız ziyarete açabilirsiniz. WEB 3.0’da bilgi paylaşımı ve data tamamen özgür. Metaverse, NFT, BlokZincir, Kripto hepsi WEB3.0 çağının birer enstrümanı ve tecelli ettiği yerler, yollar, araçlar.

Bu yazıyı yazma sebebime geri dönecek olursak, WEB3.0 ve METAVERSE Devrimine Seyirci Kalmayın. Ben şahsen oğlum AliEzel bana yarın öbür gün gelip “Baba ben haftasonu arkadaşlarla AY’a gidip dönücem " dediğinde endişeli bakışlarla onun ardında bekleyen bir adam olmak istemiyorum. Onun ne demek istediğini, nasıl bir deneyim yaşamak üzere olduğunu bilmek, farkında olmak ve hatta daha ileriye götüreyim o deneyimleri ona sunabilen teşvik eden bilgisi ve süreçte dahili olan bir Baba modeli olmak istiyorum ve sizlerin de kollektif olarak böyle hareket etmesini istiyorum, zira dediğim gibi bu ekosistem bilgiyi saklamıyor paylaşıyor büyütüyor ve bu sıçramayı ulus olarak beraber gerçekleştirelim istiyorum. Diliyorum bu temennim beklediğimden de fazla karşılık bulur ve hepbirlikte geleceğin tek sahibi olan evlatlarımızı ilim, bilim, paylaşım, saygı ve sevgi dünyasında uyum içinde yaşarken keyifle izleriz. Metaverse evreninde fiziken veya avatarlarımızla birgün bir yerde görüşmek dileğiyle...

Bana ulaşmak isterseniz aşağıdaki link'i kullanabilirsiniz. 

https://www.sinemaya.com/vr

https://www.instagram.com/sinanarts/

Bu da metaverse'deki avatarım..