Reklam Ajansı Ne zaman Ortaya Çıkmıştır?

Reklam Ajansı Ne zaman Ortaya Çıkmıştır?

İlk reklam ajansı sanılan tarihe göre m.ö 300’lü yıllarda çıktığı varsayılmaktadır. Çığırtkanlar, tabelalar, tekrarlar gibi öğeler reklamcılık tarihinin en önemli örneklerinden biridir.

İlk reklam ajansı sanılan tarihe göre m.ö 300’lü yıllarda çıktığı varsayılmaktadır. Çığırtkanlar, tabelalar, tekrarlar gibi öğeler reklamcılık tarihinin en önemli örneklerinden biridir. Daha sonra dünyanın gelişmesiyle başlayan yenilikler sesli spotların oluşmasına marka ve amblemlerin gelişmesine sebep olmuştur.

            Orta çağ sırasında oluşan esnaf loncaları kalite kontrolünü önemli derecede dikkat etmeye başlayınca artık markalaşma şart olmuştur. 1450 yılında matbaa ortaya çıkmıştır ve reklamcılık bugün ki gibi kitle iletişimiyle birlikte var olmuştur. Dünyada reklamcılık alanında ilk basılı reklam örneği 1480 yılında ilk duvar afişi Londra’da kilise kapasına asılmasıyla tarihe geçilmiştir.

            Peki; Reklam Ajansı Neden Önemlidir?

            Üretilen mallar ve hizmetler hedef kitleye ulaşması için doğru ve zamanında yapılan reklamların kitle iletişim araçlarıyla sanal ortam ve araçlar sayesinde hedeflenen kitleye ulaştırılmaktadır. Reklam ajansı bir firmanın ürününü ve hedef kitlelerini satın almalarına yönelik yapılan çalışmalar yapılmaktadır. Buda mal ve hizmetleri ihtiyaçları olan kişilere kitle iletişim araçları üzerinden iletilmesi dâhilinde firmanın ürünlerinin satılmasıyla üretim ve tüketim gücünün artmasına neden olmaktadır.

             Reklam ajansı bir ürün veya hizmetlerin sürükleneceği piyasası ve bu çıkarılan ürünün hizmetin kullanıcılara veya alıcılara tanıtılması ve oluşan firma alanının ve değerinin yükselmesi için yapılan araştırmalar ve uygulamalar bu işin hedeflerinin, maliyetlerinin ve müşterilere verilecek mesaj sloganlarının belirlenmesi, bütçe açığının tespit edilmesini hangi zaman diliminde yapılacağı ve hangi kitle iletişim araçlarını kullanılması gerektiğine karar vermektedir reklam ajansı.

            Reklam Ajansı’nı temel olarak şöyle sıralaya biliriz;

  • Pazarlama stratejileri içerisinde yer alan en önemli maddedir.
  • Bu alan kitle iletişim alanıdır.
  • Tanıtım ile tüketiciler doğru bilgiler ile satın alınmaya ikna edilmektedir.
  • Tüketicilere verilen reklam mesajlarında ürünler mallar, hizmetler, vaatler, ödüller ve problemlere çözümleri vardır.

            Sizlerde reklamlarınızı güvenle ve profesyonelce yapılmasını istiyorsanız www.sinemaya.com adresinden bizlere ulaşabilir ve bizi seçebilirsiniz.