Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Son 10 yılda teoloji ve pazarlamanın gelişmesiyle dünya üzerinde çok fazla gelişmiştir. Araştırmalar sonucunda ulaşılan bulgularda Türkiye’de yaklaşık 29 milyon internet kullanıcısı olduğunu göstermektedir. Dijital pazarlama temelde 4 önemli aşamadan oluşturmaktadır. Elde et, kazan, ölç optimize et, sahip çık, büyüt gibi tane 4 maddeden oluşmaktadır.

                Dijital pazarlama öncelikle dijital pazarlamanın yanı sıra dijital pazarlama anlamı nedir? Dijital pazarlama, e-posta, sosyal ağlar gibi kanalları kullanarak, her hangi bir şirketin veya markanın gelişimine yol açan bir süreçtir. Dijital pazarlamada ortada olan bir çok teknolojik alet yani bilgisayar, akıllı olan cep telefonlarını, dijital oluşturulan billboard, oyun konsolları gibi elektronik cihazlarında kullanarak tüketicileriyle bağlantıya geçmektedir.

                Dijital pazarlama tüm reklam araçlarını kullanarak marka veya ürünlerin hizmet pazarlamasını geliştirmek olarak tanımlanabilmektedir.

                Elde Et: Müşterilerinizi web sitelerinize veya satış yaptığınız sayfaya çekebilmek amacıyla yapılan çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu gibi yani (SEO), arama motoru reklamlarının oluşturulması, email marketing, sosyal medya pazarlama gibi konular işlenmektedir.

                Kazan: Müşterileriniz web sitelerinize geldikten sonra, hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olacak aktiviteler yapılması gerekmektedir. Blog için okunan yazıların sayısı, yazıyı beğenenlerin sayısı, kişinin yazıyı paylaştığı, kişinin blogu takip etmeye başladığı gibi şeyler olabilir. Gazetenin web sitesi için, adet haberin okunduğu, web sitesinde geçirilen yekûn süre, kişisel site için ise, sizinle iletişime geçmek isteyen şahıs sayısı olabilir.

Ölç ve Optimize Et: Bu aşamada yapmanız gerekenler kendinizi dışarıdan denetlemek ve sizlerin karşı firmalarla karşılaştırma yaparak neleri yanlış yaptığınızı veya doğru yaptığınızı bilmeniz için gereken en önemli adımlardan biridir. Ve bizce dijital pazarlamada en önemli adım bu adımdır. Eğer sizler başarınızı ölçemez iseniz başarılı olduğunuzu söyleyemezsiniz.

Sahip Çık Ve Büyüt: Bu aşamada müşterileriniz olan kişileri memnun etmek için ve daimi müşterileri olmaları için ikna etmek.  Burada yapabileceğiniz her hizmet müşterilerinizin sizin hakkında ya tam anlamıyla güven sağlar veya müşterilerinizi kaybetmenize neden olmaktadır.

Dijital pazarlama sizlerinde gördüğünüz gibi çok geniş bir alana yayılmaktadır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.