Markanızı Nasıl Yok Edersiniz ?

Markanızı Nasıl Yok Edersiniz ?

Marka olgusu ve algısı henüz tam oturmamış olan Türkiye'de, markaların henüz yolun başında rastgele yaparak, markanın ölüm fermanını imzalamalarına sebep olan birkaç ana unsura dikkat çekmek istiyorum. Siz bu hataları yapmayanlardan olun. Sonra Marka olmaya odaklanabilirsiniz.

   Sözü çok uzatmadan ana başlıklar halinde Markanızın temeline koyabileceğiniz ölümcül dinamitleri listeleyerek yazıma başlıyorum ve bu maddelerden 1'ini bile yapmayan yöneticilerden, girişimcilerden olabilmenizi diliyorum.

  • Farklılaşmak ve rekabette sıyrılmak adına altı doldurulamayacak boş (manasız) vaatlerde veya beyanlarda bulunmak ( Örn: en dürüst marka benim, seni de en çok ben severim vb. ) markanızın asla olgunlaşamamasına ve ölmesine sebep olur.
  • Bulunduğunuz sektörün her değişkenine ve talebine göre daldan dala atlamak her durum ve olası rakibe karşılık vermeye çalışmak ve her yerde her konuda yerli yersiz varlık göstermeye çalışmak da markanızı zayıflatır ve hastalanıp ölür.
  • Herkesin markası olmak, herkesi hedeflemek, herşeyi hedeflemek markanızı kimliksizleştirir. Markanızın tüm yaşlara, cinslere, ırklara, tercihlere hitap etmesini amaçlamak, imkansız olan ama markanızı yok etme imkanlarını önünüze seren bir diğer tehlikeli unsurdur.
  • Liderlik ve tekillik sendromu, markanızı tüketiciniz ve trendler penceresinden göremediğiniz veya görmediğiniz an bitişin başı kapınızda demektir.
  • Bugün reklamcıyla anlaştık yarın marka olalım. Olmadı mı hemen 3. gün yol yordam değişelim vb gel gitler markanızı geri dönüşü olmayan bir tufana sürükler ve bir yaprak gibi savrulan emek ve markanız asla olgunlaşamaz ve ölür.
  • Markamı çatı yapayım, o isim altında et de satayım süt de satayım, tekstil de olsun nasılsa markam var onun rüzgarı kuvvetli olur dediğiniz an iyi yaptığınız hiçbir iş artık iyi olmayacak ve marka algınız darmadağın olacak ve markanız yok olacaktır.
  • Çok hızlı değişen dünya ve tüketici algıları kapsamında hantal ve eski tarihli kalmak markanızı tozlu raflar arasında unutulmaya mahkum eder. Altın kelime zamanın ruhunu yitirmemek olmalıdır. Çünkü ruhu yitirirseniz netice malum...
  • Reklam ajansınız dünyanın en iyi, ödül zengini bir firması dahi olsa sizi tek başınıza MARKA yapmaya yetmez. Marka soyut bir kavramdır ve logosundan rengine personelinin tavrından, mağazalarının dekoruna, rafta durduğu yere baktığı yöne, telefona yanıt veren santral sistemine ve ürünlerinin fayda performansına göre ve daha pek çok parametrenin doğru ve birlikte ahenkle çalışması ile oluşur. Bu sebeple MARKALAŞTIRMA süreci sabır, istikrar ve irade isteyen zorlu bir süreçtir. Reklam ajansım harika başka şeye gerek yok onlar halletsin bakışı markanızı olgunlaşamadan öldürür.

Sonuç olarak Türkiye'de hemen her marka bu hataların bir veya birkaçını eş zamanlı yapıyor ve bu sebeple Dünya Arenasında ışıl ışıl parlayan markalarımız henüz çok kısıtlı kalıyor.