Web Sitesi Nasıl Yapılır ? Teklifi Nasıl Alınır ?

Web Sitesi Nasıl Yapılır ? Teklifi Nasıl Alınır ?

Bir web sitesi yaptıracaksınız. Nereden başlamalı, kimle yapmalı, ne yapmalı, nasıl yapmalı, bir web sitesi kaç para, web yazılım nedir ? web tasarım nedir ? gibi soruların A'sı B'si olan kısa bir anket ile işe başlamalısınız...

İyi, kaliteli ve ihtiyaçlarınızı tam karşılayacak bir web sitesi ve dijital marka varlığı oluşturmanız teknik ve stratejik bir planlama sonucu mümkündür.

 

SİTENİZİ NASIL ALIRDINIZ?  

 1. Hazır domaininiz var mı? Yâda almak istediğiniz domain nedir?
 2. Sektörünüz ve işiniz nedir?
 3. Nasıl bir site ihtiyacınız var, 
  1. E-ticaret, online satış sitesi, Örn Referans: www.hakancanta.com
  2. Kurumsal, tanıtıcı site,  Örn. www.sinemaya.com
  3. Özel modüller içeren (üyelik, anket veya ziyaretçilerin etkileşimde bulunacağı modüller),  Örn Referans: www.hastanediyo.com
  4. Android ve İos mağazalarında uygulama talebiniz var mı? 
 4. Sitedeki beklentiniz nedir? Bir cümle ile belirtiniz. Örnekler:
  1. Yeni müşteriler bulmak istiyorum
  2. İnsanlar bize kolay ulaşabilsin. 
  3. Hizmetlerimizden haberdar olsunlar, bizi tanısınlar.

 

Tasarım Özellik Talebiniz:

 1. Hazır site şablonunun size özel olarak düzenlenmesi, ( Hazır Şablona Uyarlama ) / Zaman ve Bütçe Olarak Avantajlı ve fakat özel taleplere göre uyarlanması bazı hallerde limitli kalan.
 2. Size özel bir tasarım hazırlanıp sisteme entegre edilmesi, ( Görünüşü ve Alt Yapı Yazılımıyla Tamamen Size Has Planlanmış ve Tasarlanıp Kodlanmış Site. Zaman ve Bütçe Olarak Daha Yüksek. Ancak tüm taleplerinizi karşılamaya mümkün bir altyapı sunan size özel dikilmiş bir ceket gibi düşünebilirsiniz.

 

Site bitti ! İş bitti mi..? Hayır ! Peki ya sonrasında ? Esas iş sonrasında başlıyor ! :)

WEB SİTENİZ BİR MAĞAZADIR VİTRİNDİR ve HER AN O MAĞAZADA DÜZEN ve YENİLİKLER Daim olmalıdır yani herkes uyur ama siteniz uyumaz!

 1. Size teslim edilen siteyi nasıl takip ve yönetmeyi planlıyorsunuz?
 2. Sosyal medya hizmeti almak istiyor musunuz? Sosyal medyada nerelerde olmak istiyorsunuz (Facebook, twitter, instagram … gibi yada hepsi ) Bu konuda net tür dataya sahipsiniz (Fotoğraf, video, makale, etkinlik gibi. ) çünkü çok ihtiyacınız olacak.   
 3. Google aramalarında (Google SEO) üst sıralarda çıkmak hedefiniz var mı? Hangi aramalarda üst sıralarda çıkmak istiyorsunuz. Varsa birkaç tane rakip web sitesi belirtiniz.
 4.  Dijital pazarlamanın en yaygın kullanım alanlarında reklam verecek misiniz?  Bunun için oluşturulmuş bir bütçeniz var mı?

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar ve ön hazırlığınız, çıkacağınız yolda size zaman ve para olarak geri dönecektir.

Saygılarımla

Sinan Yıldırım